AKCJA ŻONKILE 2015 w Naszej szkole Drukuj
Z życia Szkoły Podstawowej

AKCJA ŻONKILE 2015 w Naszej szkoleJuż po raz trzeci w rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim Muzeum POLIN zorganizowało akcję społeczno-edukacyjną „Żonkile”. W dniu 19 kwietnia na ulicach Warszawy i innych miast w Polsce i za granicą wolontariusze rozdawali papierowe żonkile jak€“ symbol pamięci o bohaterach powstania z 1943 roku.

Żonkile symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę powstania w getcie warszawskim dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Sam również co roku 19 kwietnia składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów a często były to właśnie żonkile.

Nasza szkoła nie mogła pozostać obojętna wobec tej rocznicy, a przede wszystkim edukacyjnej akcji. Na lekcjach historii uczniowie mogli poznać czym był holocaust, a zarazem zrozumieć potrzebę pamięci, aby zło z tamtych wydarzeń już nigdy nie powtórzyło się w historii ludzkości. Żonkile budzą wiosnę, ale także pamięć o powstaniu w gettcie. Dobrze, że młodzi ludzie w Miłkowicach pamiętają i pragną pamiętać o tych strasznych wydarzeniach, które uczą tolerancji, a zarazem ukazują tych wielkich Polaków, którzy nie lękali się pomagać Żydom w obliczu utraty własnego życia jak i życia swoich rodzin.

Adam Wiewiórka
 

Dziennik Elektroniczny

Dziennik elektroniczny

Kontakt

Szkoła Podstawowa w Miłkowicach
ul. Wojska Polskiego 75A, 59-222 Miłkowice

tel. 076 8871219
e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Zgodnie z art. 173 Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że odwiedzana strona korzysta z plików cookies. W związku z powyższym użytkownik strony może domyślnie ustawić w przeglądarce poziom, czy, ile i jakie chce cookies. Brak takich ustawień będzie świadomym aktem woli i akcetpacji plików cookies. By przeczytać więcej o plikach cookies oraz o tym jak je usunąć, zobacz naszą politykę prywatności.

Akceptuję pliki cookies używane przez ten serwis

EU Cookie Directive Module Information