"Bieg Niepodległości 2014" w naszej szkole Drukuj
Z życia Gimnazjum
środa, 19 listopada 2014 11:09

"Bieg Niepodległości 2014" w naszej szkole Niepodległość jest darem dla każdego narodu. 11 listopada 1918r. Polacy po 123 latach niewoli i bezpaństwowości odzyskali upragnioną wolność. Data ta jest także dniem zakończenia I wojny światowej, który dał nadzieję narodom, nie tylko Europy na wieczny pokój.

Mieszkańcy Ziemi wierzyli, że już nigdy nie powtórzy się konflikt na skalę światową. Niestety mylili się, gdyż po 21 latach wybuchła II wojna światowa.

Dziś wobec kryzysu na wschodzie Europy tj. na Ukrainie wszyscy dostrzegamy jak cenna jest niepodległość, a kruchy pokój.

 

Mieszkańcy naszej gminy, pamiętający II wojnę światową wiedzą jakim wielkim złem jest siłowe rozwiązywanie konfliktów. Każda wojna niesie cierpienie, nienawiść, łzy i śmierć. Pokolenia powojenne gminy Miłkowice, jak i w całej Polsce nie doświadczyły tych wspomnień. I dziś tym bardziej doceniają dar życia w czasach pokoju. Jednak kryzys poza wschodnią granicą Polski zmusza nas wszystkich do większego szacunku dla niepodległości Polski. Wyrażania radości, ale i odpowiedzialności za nią tak, aby wiecznie istniała.

Kierując się tym, nasza szkoła zorganizowała "Bieg Niepodległości 2014".

5 listopada drużyny 10 osobowe z klas VI ze szkoły podstawowej i klas I-ych z gimnazjum brały udział po raz pierwszy w "Biegu Niepodległości 2014". W celu zapewnienia bezpieczeństwa trasa biegła po terenie szkolnym. Składała się z przystanków niepodległości, gdzie drużyny musiały na czas min. prawidłowo napisać słowa polskiego hymnu, ułożyć hasło reklamujące Polskę, namalować polską flagę na policzkach, nakreślić dla cudzoziemca drogę z boiska ORLIK do kościoła w Studnicy, wymienić 3 polskie tańce oraz 5 zabytków naszej gminy, odszyfrować portrety wielkich Polaków i ważne daty z historii Polski, czy napisać 1 zwrotkę pieśni patriotycznej. Drużyny na trasę wybiegały z 3 min. przerwą, tak by każda z nich nie przeszkadzała sobie wzajemnie.

Wśród uczestników można było dostrzec napięcie, zaangażowanie, chęc zwycięstwa, ale i poczucie jedności zespołowej.

Wyniki:
I miejsce drużyna klasy VIa szkoła podstawowa
II miejsce drużyna klasy Ib gimnazjum  
III miejsce drużyna klasy Ia gimnazjum
IV miejsce drużyna klasyVIb szkoła podstawowa

Tak naprawdę zwyciężcami były wszystkie drużyny, gdyż podczas biegu umacniał się wśród tych naszych, młodych, polskich obywateli odpowiedzialny i naturalny patriotyzm.

A to był główny cel tego przedsięwzięcia, gdyż nasi uczniowie w przyszłości (w większości) będą tworzyli nasze gminne życie.

Jako organizator kieruję podziękowania za wsparcie projektu biegu do dyrekcji naszego zespołu szkół tj. Paniom Dorocie Rycombel i Joannie Grzesik oraz za pomoc przy organizacji Paniom: Lucynie Warchoł, Bożenie Cependzie i Apolonii Dominik.

Adam Wiewiórka
 

Dziennik Elektroniczny

Dziennik elektroniczny

Kontakt

Szkoła Podstawowa w Miłkowicach
ul. Wojska Polskiego 75A, 59-222 Miłkowice

tel. 076 8871219
e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Zgodnie z art. 173 Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że odwiedzana strona korzysta z plików cookies. W związku z powyższym użytkownik strony może domyślnie ustawić w przeglądarce poziom, czy, ile i jakie chce cookies. Brak takich ustawień będzie świadomym aktem woli i akcetpacji plików cookies. By przeczytać więcej o plikach cookies oraz o tym jak je usunąć, zobacz naszą politykę prywatności.

Akceptuję pliki cookies używane przez ten serwis

EU Cookie Directive Module Information