Menu główne
Szkoła podstawowa
Emocje dziecka |
![]() |
Z życia Szkoły Podstawowej | |||
wtorek, 21 czerwca 2022 12:11 | |||
Emocje dziecka Jak pomóc dzieciom regulować emocje
Emocje towarzyszą nam każdego dnia. Nie zapominajmy jednak, że dzieci również je odczuwają, a z uwagi na niedojrzały układ nerwowy ich emocje i reakcje mogą być wyrażane o wiele intensywniej i być trudniejsze do okiełznania. To właśnie na rodzicach i osobach pracujących z dziećmi spoczywa ważne zadanie, jakim jest wspieranie dziecka w przeżywaniu emocji.
Pamiętaj, że dziecko naśladuje zachowania Ta ogromna odpowiedzialność wymaga od dorosłego przyjrzenia się swoim własnym zachowaniom, myślom i sposobom radzenia sobie w sytuacjach stresowych. Od jakości naszego postępowania w dużym stopniu zależy jakość reakcji dziecka. Jeśli zatem chcemy, by umiało radzić sobie z trudnymi emocjami, warto samemu takie umiejętności posiadać. Oczekiwanie od dziecka, że się uspokoi, gdy my jesteśmy zdenerwowani, jest z góry skazane na porażkę. Wynika to z dwóch zasadniczych przyczyn: Emocje są zaraźliwe, zwłaszcza pomiędzy osobami, które są ze sobą blisko. Przykładowo, gdy ktoś zwraca się do nas podniesionym tonem, mamy ochotę natychmiast odpowiedzieć mu w ten sam sposób. Dlatego, gdy w zdenerwowaniu i irytacji mówimy do dziecka „uspokój się”, „nie zachowuj się tak”, „przestań płakać”, efekt jest odwrotny do zamierzonego. Małe dziecko zamiast się uspokoić, potęguje emocjonalną reakcję. Dzieci są doskonałymi obserwatorami i uczą się poprzez naśladowanie. Mając do wyboru wzięcie przykładu z zachowania lub komunikatu słownego, wybiorą to pierwsze. Na nic zdadzą się zatem logiczne tłumaczenia na temat tego, co warto robić w sytuacji stresowej, jeśli nasze słowa nie będą poparte czynami. Dzieci są niezwykle wrażliwe na emocje dorosłych. Prawie niemożliwe jest oszukać dziecko, jeśli rodzic czuje smutek, złość, boi się. Dziecko zlekceważy nasze słowne zapewnienia, ponieważ zmysłowo odbiera zupełnie inny komunikat. Wszystko zaczyna się od dbania o siebie Zatem to, w jaki sposób reagujemy na gwałtowne emocje swoje i dziecka, ma kluczowe znaczenie. Warto przyjrzeć się własnym mechanizmom samoregulacji i zastanowić się, co jeszcze mogę zrobić, żeby być dla siebie wsparciem i tym samym dać dziecku dobry przykład w konkretnej sytuacji. Bądź dostępny emocjonalnie Przede wszystkim uczestnicząc w życiu dziecka i traktując jego problemy z należytą uwagą.
Wspieranie go w radzeniu sobie z emocjami, to na podstawowym poziomie po prostu świadome bycie obok: uważne słuchanie, otwartość, chęć bliższego poznania malucha, rozmowa. To także akceptacja dziecka niezależnie od jego zachowania, czyli wsparcie nawet w tych najtrudniejszych momentach, np. gdy w wielkiej złości mówi nam, że nas nienawidzi. Zamiast brać te słowa do siebie, warto zajrzeć głębiej i poszukać potrzeby, która kryje się za tym komunikatem. Można wtedy powiedzieć chociażby: „rozumiem, w porządku”, „słyszę Cię, w porządku”. Zachowując własny spokój, poczekać, aż dziecko również się uspokoi. Być gotowym do dalszej rozmowy, nie uciekać przed nią, nie obrażać się.
Wprowadzaj dziecko w świat emocji – nazywaj je po imieniu Rozmawiając z dzieckiem o emocjach, dajemy mu szansę na zrozumienie tego, co mu się przytrafia. Często bywa bowiem tak, że maluch nie rozumie, co się z nim dzieje: doświadczanie emocji nie jest przecież świadomą decyzją. Warto w rozmowach, nawet z najmłodszymi dziećmi, nazywać konkretne uczucia (np. złość, radość, gniew, zaskoczenie, strach). Pomocne mogą być również pytania typu: „jaki kolor ma złość?”, „jaki kształt ma miłość?”, „gdzie w ciele czujesz szczęście?”, „jak wygląda osoba, która jest smutna?”, „jak się zachowuje ktoś zezłoszczony?”, „jaka pogoda panuje w twoim sercu, gdy jesteś szczęśliwy?”. Warto opowiadać dziecku o swoich emocjach i przeżyciach. Zarówno tych pozytywnych, jak i negatywnych, ponieważ jedne i drugie są nieodłącznym elementem życia. Dorosły, który otwarcie rozmawia o uczuciach, daje dziecku komunikat, że mówienie o nich jest dobre i nie trzeba się ich wstydzić ani udawać, że nie istnieją.
Baw się z dzieckiem w spokój Nie ma sprawdzonej recepty na samoregulację. Sposoby, które mogą odpowiadać jednej osobie, okazują się bezskuteczne dla kogoś innego. Wiele zależy też od wieku dziecka. Świetnie sprawdzają się różnego typu zabawy, np.:
Polecana literatura dla rodziców (pamiętaj jednak, że do każdej pozycji należy podchodzić krytycznie, przedstawione propozycje mogą mieć wiele zalet, ale również nie ze wszystkim musimy się zgadzać. Należy więc wyciągać to, co jest odpowiednie dla danej osoby):
„Self-reg: Jak pomóc dziecku (i sobie) nie dać się stresowi i żyć pełnią możliwości.” Dr SturartShanker. „Self-reglation. Opowieści dla dzieci o tym, jak działać, gdy emocje biorą górę” Agnieszka Stążka-Gawrysiak. „Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały, jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły” Adele Faber, Elaine Mazlish. „Jak mówić, żeby maluchy nas słuchały. Poradnik przetrwania dla rodziców dzieci w wieku 2-7 lat” Joanna Faber, Julie King. „Trudne emocje u dzieci. Jak wspólnie rozwiązywać problemy w domu i w szkole” sr Ross W. Greene. „Pozytywna dyscyplina” JaneNelsen.
Psycholog Ewelina Ryntowt
https://dziecisawazne.pl/jak-pomoc-dziecku-regulowac-emocje/ Marta Bogdanowicz, Alicja Kasica (2003) Ruch Rozwijający dla wszystkich.
|
Ostatnio dodane
- INFORMACJA
- Zapraszamy do konkursów!
- Sprzątanie świata- w klasach I-III
- Informacja
- Regulamin korzystania z obiadów
- Obiady październik
- SZKOLNY ZESTAW PROGRAMÓW NAUCZANIA 2022/2023
- KALENDARZ ROKU SZKOLNEGO 2022/2023
- ZAKTUALIZOWANY ROZKŁAD JAZDY NA DZIEŃ 08.09.2022 r.
- DOŻYWIANIE W SZKOLE PODSTAWOWEJ W MIŁKOWICACH
- Rozkład jazdy autobusów - poprawiony
- Rozkład jazdy autobusów w dniu 1 września 2022
- Zebrania organizacyjne
- Rozpoczęcie roku
- Sport to najpiękniejsza choroba i najzdrowsze uzależnienie
- Czy to już uzależnienie ?
- Emocje dziecka
Kontakt
Szkoła Podstawowa w Miłkowicachul. Wojska Polskiego 75A, 59-222 Miłkowice
tel. 076 8871219
e-mail:
Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.